środa, 22 maja, 2024
Strona głównaArtykułyRejsy stażowe (jachtowe, motorowodne, na sternika morskiego)

Rejsy stażowe (jachtowe, motorowodne, na sternika morskiego)

Co to są rejsy stażowe?

Rejsy stażowe, często nazywane również praktykami morskimi, stażem morskim, to kluczowy element kształcenia żeglarzy i w zawodach związanych z żeglugą. Są to m.in rejsy rekreacyjne służące „nabiciu godzin” lub rejsy gdzie można zdobyć samodzielne doświadczenie odbywane podczas pływania na morzu przez członków załogi jachtu, gdzie uczestnicy mają możliwość zdobywania praktycznych umiejętności związanych z prowadzeniem statku, nawigacją, a także zasadami bezpieczeństwa na morzu.

Jak zdobyć staż morski?

Staże morskie można zdobyć poprzez udział w rejsach stażowych oferowanych przez szkoły morskie (choć o tym się nie mówi), ale głównie przez różne organizacje i firmy żeglarskie. Często wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji teoretycznych, takich jak ukończenie odpowiednich kursów, zanim można wziąć udział w rejsie stażowym.

Ile godzin potrzebne na jachtowego sternika morskiego?

W skrócie – Co najmniej 200 godzin zdobytych w dwóch rejsach. Aby przystąpić do egzaminu na jachtowego sternika morskiego lub motorowodnego sternika morskiego, wymagane jest posiadanie co najmniej 200 godzin stażu morskiego, zdobytych w co najmniej dwóch rejsach. Możliwe jest zdobywanie stażu zarówno na jachtach żaglowych, jak i motorowych. Na tygodniowych, żeglarskich rejsach rekreacyjnych i rodzinnych można zdobyć od 40 do 60 godzin, podczas gdy na rejsach turystycznych na ciepłych wodach (jak Chorwacja, Grecja, Baleary), gdzie planowane są dłuższe odcinki żeglugi, można zdobyć od 60 do 80 godzin. Rejsy turystyczno-stażowe i stażowe mogą dać od 75 nawet do 100 godzin stażu.

Co to jest opinia z rejsu stażowego

Opinia z rejsu zawiera informacje o jachcie, trasie rejsu, odwiedzonych portach oraz godzinach żeglugi pod żaglami i na silniku (ich suma jest liczbą godzin stażu morskiego). Godziny postoju nie wliczają się do stażu. Opinia zawiera również dane kontaktowe kapitana jachtu, ponieważ Polski Związek Żeglarski może chcieć weryfikować złożone przy egzaminach opinie.

Jeśli zdobywano staż morski jako kapitan jachtu, potwierdzeniem godzin jest karta rejsu, której zgodność z rzeczywistością potwierdza armator jachtu. Jeśli natomiast żeglowano na własnym jachcie, do karty rejsu należy dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego własność jednostki.

Rejsy stażowe Chorwacja 2023 czy Bałtyk

W mojej opinii zdecydowanie rejsy turystyczno stażowe w chorwacji bo jest przyjemniej i cieplej niż na Bałtyku. Na adriatyku taki rejs kosztuje już od 1500 zł za 40h (ok tygodnia).

RELATED ARTICLES

Most Popular