środa, 22 maja, 2024
Strona głównaInne jeziora i zalewyJezioro Solińskie w Bieszczadach. Historia, atrakcje, czarter jachtów

Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Historia, atrakcje, czarter jachtów

Historia Jeziora Solińskiego

Jezioro Solińskie, choć nazywane jest „bieszczadzkim morzem”, geograficznie leży w Górach Sanocko-Turczańskich. Jest największym sztucznym jeziorem w Polsce, z powierzchnią 22 km2 i pojemnością 472 mln m3. Powstało w latach 60. XX wieku, w celu ochrony miejscowości położonych wzdłuż biegu rzek San i Solinka przed powodziami. Tętniące życiem wsie i przysiółki, takie jak Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt, i część Wołkowyi, zostały zalane. Dzięki temu udało się nie tylko „ujarzmić” rzekę, ale też stworzyć jedną z turystycznych perełek regionu Podkarpacia. Jezioro Solińskie, zlokalizowane wśród malowniczych gór, charakteryzuje się bogatą rzeźbą terenu. Ponad 80-metrowa zapora sprawiła, że woda zaczęła zalewać doliny, tworząc malownicze przewężenia, cyple, zatoczki, wyspy i ostre urwiska, co nadaje jezioru fantazyjny kształt. Linia brzegowa jeziora ma ponad 150 km.

toc

Jezioro Solińskie – atrakcje w pobliżu

W okolicy Jeziora Solińskiego znajdują się liczne atrakcje turystyczne. Można przejechać się koleją linową nad zaporą w Solinie, podziwiając bajeczne widoki na jezioro, a także poznać tajemnice i legendy Bieszczad w parku tematycznym. Na terenie dolnej stacji Polskich Kolei Linowych w Solinie, zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej na temat powstania jeziora, zapory oraz kolei linowej. Inne atrakcje to spacer po koronie Zapory w Solinie, rejs statkiem wycieczkowym po jeziorze, kajakowanie, plażowanie, a także spacer po malowniczych wzgórzach i podziwianie jeziora z punktów widokowych w Polańczyku​.

Solina kolejka linowa gondolowa

Kolejka gondolowa w Solinie, będąca nowym ośrodkiem Polskich Kolei Linowych, jest popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów z całego kraju. Umożliwia ona odbycie „spaceru w powietrzu”, podczas którego można podziwiać niesamowitą panoramę Bieszczad i Jeziora Solińskiego. Projekt ten powstał dzięki Gminy Solina i Polskich Kolei Linowych, stając się ważną atrakcją turystyczną dla odwiedzających, a także nowym źródłem miejsc pracy dla lokalnej społeczności. Budowa kolejki została zakończona zgodnie z planem (powiedzmy) i otwarcie kolejki w Solinie nastąpiło lipcu 2022 i udostępniona turystom latem, z wykorzystaniem najnowszych technologii, które zapewniają najwyższy standard bezpieczeństwa.

Budowa obejmowała zastosowanie specjalistycznego drona do rozciągnięcia lin z kewlaru o średnicy 1 mm, a następnie liny o średnicach 3 mm, 10 mm i ostatecznie 24 mm. Na trasie kolei znajdują się pięć podpór o różnych wysokościach, co umożliwia podróżującym podziwianie zapierających dech w piersiach krajobrazów, jeziora i monumentalnej solińskiej zapory z różnych wysokości

Solina kolejka linowa cennik i bilety online
koszt biletu w obie strony wynosi 49 zł dla dorosłych i 39 zł dla dzieci, i można je kupić na stronie pkl.pl/solina

Solina Kolejka godziny otwarcia
Kolejka gondolowa jest otwarta w godzinach 9:00-20:00

Zwracamy uwagę, że informacje o cenach i godzinach otwarcia mogą być nieaktualne w momencie gdy to czytasz więc lepiej sprawdź.

Czarter jachtów Solina Polańczyk. Czarter łodzi motorowych

 1. Solina-Jachty
  Strona internetowa: solina-jachty.com
  Telefon: 509 205 756​1​
 2. Art Jacht
  Strona internetowa: artjacht.pl
  Email: biuro@artjacht.pl
  Telefon: +48 537 522 176​2​
 3. MatiMore – czarter jachtów
  Adres: Polańczyk, ul. Równa.
  Strona internetowa: dobre-jachty-solina.pl
  Telefon: +48 601 402 803​3​
 4. Jarojacht
  Adres: Polańczyk, 38-610 Polańczyk
  Strona internetowa: jarojacht.net
  Telefon: 605 269 815​4​
 5. Novaczarter-Solina
  Strona internetowa: novaczarter-solina.pl
  Email: novaczarter@gmail.com
  Telefon: +48 601 385 883
W artykule użyto zdjęcia Jendrusk CC BY-SA 4.0
RELATED ARTICLES

Most Popular