Spis treści
Historia Zalewu Zegrzyńskiego – jak powstało Zegrzyńskie jezioro pod Warszawą
Zalew Zegrzyński powstał jako najniżej położony element kaskady zbiorników na Bugu w latach 1958-1963. Jest to zbiornik retencyjny rzeki Narwi, który ma za zadanie pełnić funkcje rezerwuaru wodnego dla aglomeracji warszawskiej oraz umożliwić żeglugę.
Powierzchnia zbiornika wynosi ponad 30 kilometrów kwadratowych, a jego długość 41 km (na Narwi), szerokość do ok. 3,5 km, pojemność szacuje się na 95 mln metrow. Zwierciadło wody znajduje się 79 m n.p.m.
Nazwę Jezioro Zegrzyńskie (często zmienianą na Zalew Zegrzyński) wprowadzono urzędowo w 1963 roku i pochodzi ona od leżącej na północy jeziora wsi Zegrze.
O tym, że mieszkańcom okolicznych miejscowości się sztuczne jezioro spodobało – można było się przekonać już w latach 70-tych ubiegłego wieku kiedy to wokół jeziora zaczęły powstawać szkółki żeglarskie i coraz więcej spragnionych słońca i plaży mieszkańców okolicznych miejscowości (choć głównie warszawiaków) przyjeżdżało tu na wypoczynek nad wodą. Można powiedzieć, że nie zmieniło się to do dziś i Zegrze nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Atrakcje w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego
W okolicach zalewu zegrzyńskiego we wsi Nieporęt i okolicach próżno szukać spektakularnych atrakcji turystycznych, ale można zobaczyć m.in
- Barokowy kościół wybudowany w latach 1661–1667 r. z zachowanym portalem z herbem Wazów z XVII w. i barokową dzwonnicą, która została ufundowana przez króla Jana Kazimierza.
- Powiatowy Szlak Polski Walczącej – w trzech wariantach szlak czarny, szlak zielony oraz szlak zielony
- Szlaki rowerowe. To drugi argument poza jeziorem przyciągający tu turystów.
– Trasa Liwecka, znaki niebieskie: Nieporęt – Białobrzegi – Rynia – most na Rządzy , długości 8,7 km. Znaczna część prowadzi wałem nad Jeziorem Zegrzyńskim a fragmentami przez lasy.
– Trasa Narwiańska, znaki czerwone, podzielona na odcinki Kobiałka – Nieporęt oraz Zegrze Południowe przez Borową Górę do Gąsiorowo, łączna długość 25 km. Trasa związana jest z akwenami wodnymi. Znaczna część prowadzi wzdłuż dróg krajowych. Warto zobaczyć tutaj zabytki architektury w Serocku.
– Szlak Nieporęcki, znaki żółte: Nieporęt, Plac Wolności przez Białobrzegi – Wólka Radzymińska dalej przez Lasy Drewnickie do Nieporęta, długości 42,4 km.
– Szlak Południowy, znaki zielone: od PKP Legionowo przez Wolę Aleksandra przez Józefów do Legionowa, długości 58,7 km. Najdłuższy szlak rowerowy w rejonie Jeziora Zegrzyńskiego. Prowadzi przez ciekawe zakątki gmin Nieporęt i Jabłonna.
Plaże i kąpieliska nad Jeziorem Zegrzyńskim
Oto kilka atrakcji plaż, które znalazłem w okolicy:
- Nieporęt – Dzika Plaża w Nieporęcie,
To popularne miejsce wypoczynku z plażą, ścieżkami spacerowymi, placem zabaw, boiskami do siatkówki plażowej, molo i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Niby plaża jest dzika, ale jest to gminny obiekt rekreacyjno wypoczynkowy
Adres:
Zegrzyńska, 05-126 Nieporęt - Plaża Miejska w Serocku
Położona jest zaledwie 5 minut piechotą od Rynku. Plaża jest strzeżona przez ratowników, są na niej przygotowane, boiska do siatkówki plażowej, boisko do koszykówki ze sztuczną nawierzchnią, wodny oraz tradycyjny plac zabaw, stoły do ping-ponga oraz siłownia plenerowa. Jest tu też molo z pomostem pływającym, a ścieżki na całym terenie zastępują drewniane kładki, które z powodzeniem mogą spełniać rolę siedzisk.
Adres:
bulwar Nadnarwiański, 05-140 Serock - Kompleks i plaża Nieporęt-Pilawa: Kompleks Nieporęt-Pilawa w Białobrzegach to przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa zajmująca duży ogrodzony teren. Jest plaża oraz największa spośród wszystkich miejsc nad Zalewem Zegrzyńskim baza do windsurfingu, a także szkółki windsurfingowe oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.
- Wieliszew: Plaża 600-lecia w Wieliszewie, jedna z największych plaż nad Jeziorem Zegrzyńskim położona nad brzegiem Narwi z placem zabaw, boiskiem do siatkówki plażowej, stołami do tenisa, ścieżkami spacerowymi i pomostem
Adres:
os. 600-lecia, 05-135 Wieliszew - Plaża Rewita Rynia Zegrze
Na plaży przy ośrodku wypoczynkowym Rewita są boiska do gry w nogę, siatę, kosza oraz piłkę plażową. Kilka lat temu była tam siłownia plenerowa i plac zabaw.
W marinie działa wypożyczalnia sprzętu wodnego takiego jak omegi, kajaki, rowery itp.
Uwaga: kąpielisko przy Rewicie nie jest strzeżone.
Adres:
Przy ośrodku Rewita ul. Wczasowa 59, 05-126 Białobrzegi - Plaża Zegrze: Większość ośrodków nad Jeziorem Zegrzyńskim posiada własną plażę, a strzeżone kąpieliska znajdują się przy plażach publicznych. Są tam też różne obiekty sportowe i rekreacyjne, galerie sztuki, zabytki architektury i miejsca dla wędkarzy.
Jak dojechać z Warszawy nad Jezioro Zegrzyńskie – Zalew Zegrzyński?
Do Nieporętu można dojechać z Warszawy pociągami Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej (linia S3 – Warszawa->Radzymin) S4 – Piaseczno > Zegrze Południowe, a także autobusami linii 705 i 735 (z przystanku Metro Marymont) i 736 (z przystanku Warszawa Żerań FSO). Jeżdżą też linie strefowe WTP L-8 do L-11. Ale najlepiej sprawdzić rozkłady jazdy bo gdy to czytasz to może być dawno nieaktualne
W artykule użyto zdjęcia autorstwa hiuppo CC BY-SA 3.0