wtorek, 28 listopada, 2023
Strona głównaArtykułyZimowanie jachtu. Wszystko co musisz wiedzieć o przygotowaniu jachtu na zimę.

Zimowanie jachtu. Wszystko co musisz wiedzieć o przygotowaniu jachtu na zimę.

Idzie zima. I choć gdy to piszę za oknem jest początek października i blisko 30 stopniowe upały, to jak wiadomo polski klimat nie rozpieszcza ani nas ani jachtów, a sezonu nie ma przez cały rok (przynajmniej jeszcze), jacht gdzieś trzeba przechować przez te kilka miesięcy gdy na jeziorach pojawia się lód, a jachtom ustępują miejsca bojery i żeglarstwo lodowe

W dzisiejszym wpisie postaram się pokrótce przybliżyć i przypomnieć co to takiego jest zimowanie jachtu, oraz z czym się to wszystko je.

Jak zimować jacht?

Zimowanie jachtu to kluczowy etap w jego eksploatacji, który ma znaczący wpływ na jego długowieczność i bezpieczeństwo, więc pytanie nie brzmi tu czy, tylko jak zimować jacht. Istnieją głównie dwa sposoby zimowania jachtu o czym poniżej:

Zimowanie jachtu na wodzie

Zimowanie jachtu w wodzie to opcja, która może wydawać się wygodna, ale wymaga szczególnej uwagi. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan jachtu, zwłaszcza jeśli temperatura spada poniżej zera i woda zamarza. Zabezpiecz zatem wszystkie otwory i najlepiej zainstaluj ogrzewanie, aby zapobiec zamarzaniu wody wewnątrz jachtu.

Zimowanie jachtu na lądzie

Zimowanie na lądzie jest bardziej powszechne i uważane za bezpieczniejsze. Jacht jest mniej narażony na uszkodzenia od lodu i innych czynników atmosferycznych. Po wyjęciu jachtu z wody, umieść go na specjalnych kobyłkach, aby uniknąć odkształceń kadłuba.

Zimowanie na lądzie możemy podzielić na

  • Zimowanie na kobyłkach
  • Zimowanie na oponach
  • Zimowanie na przyczepie
  • Zimowanie jachtu w hali

Jak zabezpieczyć jacht na zimę?

Jakie kobyłki do zimowania jachtu?

Wybór odpowiednich kobyłek jest kluczowy. Umieść je pod kadłubem w miejscach wzmocnień konstrukcyjnych, aby nie wgniatały się w dno. Możesz użyć starych opon pokrytych dywanem jako podkładu.

Jak podnieść jacht z przyczepy?

Podniesienie jachtu z przyczepy wymaga użycia specjalnego sprzętu, takiego jak dźwigi, suwnice (częste w post-przemysłowych halach magazynowych czy też podnośniki. Upewnij się, że jacht jest stabilny, a liny czy podpory odpowiednio wytrzymałe czy przygotowane.

Jak postawić jacht na kobyłkach?

Po umieszczeniu jachtu na kobyłkach, upewnij się, że jest on stabilny i równo rozłożony. Ustaw jacht w taki sposób, aby woda mogła swobodnie spływać z kokpitu.

Jaka plandeka na jacht?

Plandeka powinna być wykonana z materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Upewnij się, że jest ona dobrze naciągnięta i zabezpieczona, aby nie zerwała się pod wpływem wiatru czy śniegu.

Gdzie zimować jacht?

Na pewno nie na wodzie a w suchym i ciepłym miejscu. Tak najlepiej jest i zapewnia niższe koszty remontów.

Wersja dla leniwych: Ile kosztuje zimowanie jachtu?

Jeśli nie chcesz samodzielnie zabezpieczać swojego jachtu na zimę, możesz skorzystać z usług profesjonalnych firm oraz .

Koszt zimowania zaczyna się od kilkuset złotych i w sezonie 2023 kształtował się średnio:

  • za małe sprzęty pływające – 600-800 zł/sezon,
  • za małe jachty poniżej 7,5m – od 1500 zł/sezon,
  • za średnie i duże jachty – do 3000 – 4000 zł/sezon

Ale to nie są ceny ostateczne. Koszt może jeszcze bardziej wzrosnąć wraz ze zmianą zakresu usług. Z wyciągnięciem z wody włącznie.

W artykule użyto grafiki na podstawie zdjęcia autorstwa Stefan Hiienurm z Unsplash

RELATED ARTICLES

Most Popular