środa, 22 maja, 2024
Strona głównaMazuryTwierdza Boyen w Giżycku. Historia, zwiedzanie, ciekawostki, imprezy

Twierdza Boyen w Giżycku. Historia, zwiedzanie, ciekawostki, imprezy

Historia twierdzy Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku to jedno z najważniejszych miejsc na mapie polskich zabytków. Miała za zadanie blokować strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Pierwszy etap budowy rozpoczął się w 1844 roku, kiedy to wmurowano kamień węgielny. Twierdza była przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy i odgrywała kluczową rolę w strategii obronnej regionu. Po I wojnie światowej jej zastosowanie zmieniło się – stała się między innymi szpitalem. W okresie II wojny światowej była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej. Od 1945 roku przeszła w ręce Wojska Polskiego.

Kto wybudował Twierdzę Boyen?

Twierdza została zbudowana na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. Projekt zakładał wybudowanie na planie sześcioboku ziemno–murowanego fortu. Twierdzę wybudowano w latach 1844-1856 (choć z kronikarskiego punktu widzenia, należy zaznaczyć, że spotyka się też informacje jakby miała powstać w latach 1833-55). Jej nazwa pochodzi od pruskiego generała Hermanna von Boyena., jednego ze zwolenników i inicjatorów jej budowy.

Ile hektarów ma twierdza Boyen?

Twierdza Boyen zajmuje obszar o powierzchni około 100 hektarów. Jest to imponujący kompleks militarny, który przez lata był rozbudowywany i modernizowany.

Wołoszański o Twierdzy boyen

Twierdza Boyen dojazd z Giżycka

Dojazd do Twierdzy Boyen jest możliwy różnymi środkami transportu. Najłatwiej jest jednak dotrzeć samochodem lub komunikacją miejską.

Twierdza Boyen zwiedzanie

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Twierdzy Boyen?

Twierdza Boyen to miejsce, które nie da się „odfajkować” w godzinkę. Jest na tyle rozległa i ciekawa, że warto przeznaczyć na jej zwiedzanie 3-4 godziny. Dla osób, które chcą się zagłębić w jej historię, zaleca się przeznaczenie całego dnia.

Twierdza Boyen cennik

Rodzaj biletuCena w sezonie letnimCena w sezonie zimowym
Bilet normalny18 zł12 zł
Bilet ulgowy14 zł10 zł
Bilet grupowy16 zł
Posiadacz GKM1 zł1 zł
Dzieci do 7 latbezpłatniebezpłatnie

Twierdza Boyen zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe i stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy na temat tego fascynującego miejsca.

Twierdza Boyen godziny otwarcia

Godziny otwarcia kasy biletowej różnią się w zależności od sezonu. W sezonie letnim kasa jest otwarta od 9:00 do 19:00, natomiast w sezonie zimowym od 9:00 do 15:00.

Fot: Autorstwa Semu – Praca własna, CC BY-SA 4.0

RELATED ARTICLES

Most Popular