czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaArtykułySłownik terminów żeglarskich (na wesoło) - slang żeglarski

Słownik terminów żeglarskich (na wesoło) – slang żeglarski

Poniżej prezentuję chyba najpopularniejszy krążący po sieci „anty” słownik żeglarski na wesoło. Jest to słowniczek dla szczurów lądowych, wilków morskich i wszystkich innych wodnych (i nie tylko) ludzi. Szkoda tylko, że autor oryginalnego tekstu nie jest znany ;(

Słownik żeglarski na wesoło

Żeglarstwo – najdroższy sposób najmniej wygodnego spędzania czasu (pewnie nawet bardziej niż graciarstwo)

Żeglarstwo to wielka sztuka, której sens polega na tym, aby posuwać się powoli i do nikąd (najczęściej w kierunku niezbyt zgodnym z zamierzonym), chorując przy tym od zimna i wody oraz ponosząc olbrzymie koszty finansowe.

Akumulator – Urządzenie elektrochemiczne teoretycznie magazynujące tak zwany prąd. W praktyce w pełni sprawny akumulator powinien spowodować świecenie lampy mającej mniej więcej tyle watów co żarówka w lodówce na okres ok. 15 minut, po jego uprzednim kilkugodzinnym naładowaniu.

Apteczka pokładowa – Niejako wizytówka każdej łodzi żaglowej (i każdej innej jednostki pływającej). Najczęściej znajdują się w niej następujące środki medyczne: tabletki przeciw chorobie morskiej, wywołujące po zażyciu natychmiastowe wymioty (również na lądzie); maść przeciw odparzeniom występującym po długich marszach, jak również – te znikają z apteczki najszybciej – tabletki zwalczające kaca. Oprócz tego w apteczce powinny znajdować się środki o działaniu dezynfekującym takie jak spirytus, jednak stwierdzono iż nie nadaje się on do dłuższego przechowywania ponieważ zbyt szybko z apteczki znika . Zalecenia niektórych klubów żeglarskich, aby umieszczać w apteczkach także modlitewnik, są niestety ignorowane przez większość żeglarzy.

Barometr aneroidowy – Przyrząd meteorologiczny, który często pozwala marynarzom jak rozpoznać pogodę. Jego odczyt, połączony z ulewnym deszczem, wysoką falą, dużą siłą wiatru o stopniu 10 oraz nisko wiszącymi chmurami oznacza: sztorm.

Boja – żeglarski przyrząd nawigacyjny przyrząd pomocniczy. Boje mają różne kształty i kolory, co służy lepszemu rozpoznaniu i rozróżnieniu.
Najczęściej występujące boje to:
czarne i krągłe (z oddali przywodzą na myśl czarną, nieokreśloną plamę na horyzoncie),
zielone i szpiczaste (z oddali przywodzą na myśl czarną, nieokreśloną plamę na horyzoncie),
czerwone i płaskie (z oddali przywodzą na myśl czarną, nieokreśloną plamę na horyzoncie)
oraz pasiaste, czerwono – białe (z oddali przywodzą na myśl czarną, nieokreśloną plamę na horyzoncie).

Bom – poziomo przymocowana żerdź, do której przyczepiony jest żagiel. Doświadczony żeglarz potrafi przy pomocy bomu opróżnić cały pokład z nie wiadomo, po co stojących i głupio gapiących się członków załogi. Jest to również okrzyk sygnalizujacy manewr opróżniania pokładu. Doświadczony żeglarz słysząc „Bom” szybko się pochyla.

Hals – manewr, przy którym chodzi przede wszystkim o to, aby za pomocą bomu zmieść z pokładu szczury lądowe, innych niepożądanych intruzów i rozmaite przedmioty (patrz: Bom)

Hydrofobia – Lęk przed wodą. W wielu krajach uchodzi za dowód normalnie rozwiniętej inteligencji i zdrowego rozsądku

Jacht – dziura w wodzie obita dechami (przeciekającymi), w której frajerzy za ciężkie pieniądze tracą zdrowie…

Kamizelka ratunkowa – nadmuchiwany przyrząd, który utrzymuje rozbitka przebywającego za burtą tak długo na powierzchni, dopóki nie zostanie przejechany przez własny jacht lub spieszącą na pomoc łódź ratunkową

Kolizja – nieoczekiwany, bliski kontakt dwóch jachtów na otwartym morzu, a przede wszystkim w wąskich cieśninach i na mniejszych akwenach. O poważnej kolizji mówimy wówczas, kiedy z jednej w pełni sprawnej jednostki powstają dwa mniejsze, niewiele już warte kadłuby.

Łódź ratunkowa – jedyny znany dotychczas typ łodzi, gdzie w momencie wejścia na pokład szanse przeżycia wzrastają zamiast maleć

Pozwolenie wpłynięcia do portu – Jest ono wymagane przez urzędników celnych, kiedy statek wpłwa na obce wody. W krajach tropikalnych istnieje zwyczaj okazywania przez marynarzy zamiast dokumentu pewnej kwoty w walucie i
wręczania jej oficerowi służby celnej w momencie podawania sobie rąk. Nie od rzeczy jest dodanie przy tym paru przyjacielskich słów w rodzaju: „Proszę, Sambo, to dla ciebie. Kup sobie za to coś ładnego”

Regaty – zmuszanie jachtu do pływania po określonej trasie, w możliwie najkrótszym czasie, w towarzystwie innych robiących to samo. Gra kończy się zwykle kolizją (patrz: Kolizja), wywrotką, wypadnięciem za burtę, lub – w najlepszym wypadku – protestem złożonym w Komisji Regatowej.

Radar – (co to jest radar) Niezwykle realistyczna odmiana gry komputerowej, spotykana często na większych jednostkach, w której gracze starają się uniknąć kolizji z innymi jednostkami pływającymi widocznymi na monitorze, ale refleks czasami zawodzi

Ruch względny – Ruch jednej łodzi w stosunku do drugiej, przy czym należy wyjaśnić, że kurs tej pierwszej jest zbieżny z kursem drugiej. Jeżeli zbieżność ta osiągnie swój punkt kulminacyjny, jedna z łodzi (albo obie) obierają kurs pionowy, w kierunku dna

Szanty – Chóralny śpiew marynarzy. W każdym kraju śpiewa się tradycyjne dla obszaru językowego piosenki, np. w Polsce takie, jak „Sacramento”, Whisky John”.

Śruba okrętowa – wirująca część jachtu, znajdująca się pod wodą. Jej przeznaczenie to nawijanie na trzpień wszystkich znajdujących się pod wodą lin, sznurów, cum, mooringów a także wszystkich innych rzeczy wiszących na pokładzie

Wypadnięcie za burtę – jeden z nielicznych przypadków, kiedy opuszczenie łodzi stanowi dużo większe ryzyko, niż wejście na jej pokład.

Dryfujące obiekty – wszystko, co unosi się na powierzchni i nie przyjmuje zaproszenia na coś mocniejszego

Forkasztel – Podwyższenie na dziobie statku, w którym znajdowało się zazwyczaj pomieszczenie dla załogi; rozpościera się stamtąd wspaniały, rozległy widok.

Galery – dawniej statek, na którym stosowano pracę niewolniczą. Jego współczesna odmiana: Jacht szkoleniowy (wersja mazurska – DZ-ta)

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular