Polskich żeglarzy można spotkać na rozmaitych akwenach, jednak zdecydowanie najczęściej wybierają oni Chorwację i Grecję. Oba te kraje oferują wspaniałe doświadczenia – doskonałe warunki żeglarskie, urokliwe wyspy i zatoczki, czy wreszcie dobrą pogodę. Który z nich warto zatem wybrać, planując kolejny rejs? Aby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się różnym aspektom żeglowania w Grecji i w Chorwacji.
Spis treści
Warunki żeglarskie
Grecja oferuje żeglarzom aż pięć różnych akwenów: Wyspy Jońskie, Cyklady, Zatokę Sarońską, Dodekanez i Sporady. Te regiony różnią się charakterem, klimatem, ale też poziomem trudności. Oznacza to, że każdy znajdzie tam coś dla siebie – żeglowanie w Grecji jest doskonała propozycja zarówno dla wytrawnych żeglarzy, jak i dla zupełnych nowicjuszy, którzy pierwszy raz mają okazje zakosztować wakacji pod żaglami. Sezon w Grecji trwa od końca marca aż do października – nawet jesienią temperatura powietrza i wody osiąga 20° C.
Chorwacja ma długą linię brzegową, ale nie może się pod tym względem równać z Grecją. Jest też położona bardziej na północ, co sprawia, że sezon jest tam nieco krótszy: zaczyna się w maju, a kończy w drugiej połowie września. Chorwacja ma za to inną ważną cechę: jej wyspy leżą stosunkowo blisko siebie, co oznacza krótsze przeloty pomiędzy nimi. Jest więc dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi albo dla mało doświadczonych załóg.

Infrastruktura żeglarska i ceny postoju
Grecja może nie ma supernowoczesnej infrastruktury, ale trzeba przyznać, że pod względem cenowym jest bardzo przyjazna ludziom morza. Z łatwością można tam znaleźć miejsca do cumowania, a opłaty za postój są niskie, albo… w ogóle ich nie ma, zwłaszcza jeśli obok jest tawerna, a keja należy do niej. Postój na kotwicy zawsze jest bezpłatny.
Z kolei Chorwacja oferuje bardziej rozbudowaną infrastrukturę żeglarską (niektórzy twierdzą nawet, że jest ona najlepiej rozwinięta na świecie), ale też bardzo dużo sobie za nią liczy. Do wysokich opłat w portach, marinach i portowych tawernach należy doliczyć jeszcze jeden koszt – podatek turystyczny, płacony od każdego dnia pobytu w Chorwacji.
Wymagane uprawnienia żeglarskie
Aby poprowadzić jacht po greckich wodach, trzeba mieć co najmniej patent jachtowego sternika morskiego. Lokalne przepisy wymagają też, by w załodze był co-skipper, czyli osoba, która w razie potrzeby będzie w stanie doprowadzić łódź do najbliższego portu. Co-skipper nie musi mieć żadnych uprawnień żeglarskich.
W Chorwacji obowiązują inne wymagania niż w pozostałych krajach Europy. Oprócz uprawnień żeglarskich (czyli co najmniej patentu jachtowego sternika morskiego) potrzebny jest jeszcze certyfikat potwierdzający umiejętność obsługi radiostacji (SRC). Alternatywnie, zamiast tych dwóch dokumentów (patentu i certyfikatu SRC) można mieć chorwacki patent Voditelj Brodice.

Dojazd na miejsce
Grecja leży dalej od Polski, a to oznacza, że zdecydowana większość żeglarzy rozpoczynających rejsy z tamtejszych portów dostaje się na miejsce samolotem. Przy tanich liniach lotniczych jest to stosunkowo niewielki koszt, biorąc pod uwagę odległość do pokonania. Trzeba jednak pamiętać, że tanie linie zasługują na to miano jedynie wtedy, gdy podróżuje się bez bagażu – w przeciwnym wypadku ceny biletów rosną.
Chorwacja jest zlokalizowana znacznie bliżej naszego kraju, co sprawia, że alternatywą dla transportu lotniczego jest podróż samochodem, busem lub autokarem. Rzecz jasna jest ona znacznie dłuższa, niż lot samolotem, ale przy liczniejszych załogach i dobrej organizacji (np. wspólnym wynajęciu busa) może się okazać bardzo atrakcyjna finansowo. Warto też pamiętać, że PKP Intercity uruchamia sezonowe połączenia z Warszawy do Rijeki.
Zabytki i kultura
Grecja jest kolebką europejskiej cywilizacji, więc jakikolwiek inny kraj (może poza Italią) nie ma z nią szans pod względem liczby starożytnych zabytków. Rejs w Grecji oferuje możliwość zobaczenia takich obiektów jak świątynia Posejdona na Przylądku Sounion, a także wyspy Rodos lub Delos. Żeglarze startujący z okolic Aten często dobierają dzień lub dwa urlopu właśnie po to, by móc zwiedzić to niezwykłe miasto.
Chorwacja, mimo zupełnie innego statusu, również oferuje ciekawe zabytki – a ponieważ jest krajem słowiańskim, mogą one być bliższe naszemu sercu. Spośród chorwackich zabytków z pewnością warto wymienić Dubrownik, Trogir, czy Split z Pałacem Dioklecjana.
Kuchnia i ludzie
Kuchnia grecka to przede wszystkim oliwki, wino, doskonałe lokalne przysmaki, takie jak souvlaki, moussaka czy świeże ryby i owoce morza. Grecy kochają jeść, tańczyć i świętować, co widać w tamtejszych tawernach. Ci niemający nic wspólnego z turystyką rzadko znają języki obce, ale zawsze są bardzo przyjaźni i pomocni.
Chorwacka kuchnia idealnie odzwierciedla geografię kraju – jest połączeniem śródziemnomorskiej i bałkańskiej, jest tam dużo dań z grilla oraz ryb. Kultura również jest barwna, bogata w festiwale i lokalne tradycje, jednak w coraz większym stopniu ulega komercjalizacji. Chorwaci poza głównymi szlakami są przyjaźni, ale w miejscowościach turystycznych z ich uprzejmością bywa bardzo różnie.
Tutaj znajdziecie najlepszy oferty na czarter jachtu w Chorwacji i Grecji: