Jezioro Powidzkie wzięło swoją nazwę od miejscowości Powidz leżącej po stronie zachodniej jeziora, mniej więcej w połowie jego długości. Z trasy Poznań – Warszawa do miasta jest 14 km. Możemy połączyć też piękne z pożytecznym i dojechać tu kolejką wąskotorową z Gniezna. Osiągana przez nią prędkość pozwala zobaczyć rzeczy które trudno dostrzec z pędzącego samochodu. Ale lepiej w Powidzu nie wysiadać, ponieważ tam właśnie rozpoczyna się najciekawszy odcinek Za miastem kolejka przez około 3 kilometry jedzie wzdłuż brzegów jeziora, na którym w lecie dojrzeć można dziesiątki jachtów. Pociąg nadal jedzie przy samym brzegu jeziora aż do momentu, gdy wjeżdża na mały mostek nad przesmykiem łączącym jezioro Powidzkie z Małym Jeziorem Powidzkim potocznie zwanym Hutką. Potem trasa wiedzie już tylko przez tereny leśne aż do końcowej stacji w Anastazewie. A raczej można było jechać, ponieważ Całość linii ze względu na zły stan techniczny 1 września 2015 została wyłączona z eksploatacji, do czasu wymiany około 9000 podkładów kolejowych.
W mieście ani w okolicy nie ma trucicieli środowiska więc jezioro jest niezwykle czyste (Na podstawie badań przeprowadzonych w 2004 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości i II kategorii podatności na degradację. W późniejszych latach czystość wody w jeziorze uległa poprawie. Według badań z 2015 roku, Jezioro Powidzkie zostało zaliczone do I klasy czystości) i z tego też między innymi powodu jest Mekką nurków. Głębokość jeziora w zatoce Giewartowskiej dochodzi do 48 m. Tam, w okolicy Kosewa jest oznakowana bojami ich baza. Tam gdzie może być pod wodą nurek, nie wolno nam żeglować, aby nie narazić go na niebezpieczeństwo w razie wynurzania się. Nurkowie mają obowiązek oznaczać swoje miejsce nurkowania. Takim znakiem jest bojka z flagą Międzynarodowego Kodu Sygnałowego z literą A, tzw. aniołek. Flaga koloru biało-niebieskiego z wycięciem, stąd skojarzenie ze skrzydłami aniołka.
Spis treści
Jezioro Powidzkie Plaża
Jezioro Powidzkie Noclegi Domki, Camping, Hotel, Agroturystyka
Jakie są ryby w Jeziorze Powidzkim?
W jeziorze Powidzkim najłatwiej jest złowić ryby takie jak:
- Sieja pospolita
- Siejawa europejska
- szczupak,
- okoń,
- lin,
- karaś,
- sum,
- leszcz,
- węgorz,
- płoć,
- wzdręga,
- krąp.
Zobacz też: Historia zalewu zegrzyńskiego. Plaże i atrakcje
Miasto Powidz
Prawa miejskie Powidz otrzymał w 1243 roku. W swej historii był dwukrotnie palony: w 1451 roku przez Krzyżaków i w 1655 roku podczas najazdu szwedzkiego na Polskę. Przez Powidz przebiegał swego czasu handlowy Bursztynowy Szlak.
W samym Powidzu warto odwiedzić i obejrzeć kościół p. w. Św. Mikołaja oraz stary, XIX wiecznym wiatrak Nad samym brzegiem jeziora, w Giewartowie.
Ciekawostką jest fakt istnienia w okresie przedwojennym „restauracji” na wyspie zwanej sitko. Była to filia pensjonatu Jabłońskich, który do dziś istnieje nad jeziorem. „Restauracja” nie była dostępna dla wszystkich a obsługę obligowano do szczególnej dyskrecji ze względu na ofertę konsumpcyjną.
Powidz jest małą miejscowością typowo turystyczną, więc może nam dostarczyć wszelkich lądowych atrakcji. Jeśli chcemy trochę odpocząć od ciągania sznurków to możemy skorzystać z przejażdżki konnej w Stadninie Koni „U Igala” i nie tylko tam.
W artykule użyto grafiki na podstawie fotografii autorstwa Marcin-m38, CC BY 2.5 / 5813874