Choroba morska, znana również jako kinetoza, to zjawisko, które może dotknąć każdego, kto podróżuje statkiem, łodzią, a nawet podczas nurkowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej objawom choroby morskiej, jak sprawdzić, czy jesteśmy nią dotknięci, jak długo trwa i czy jest tożsama z chorobą lokomocyjną.
Spis treści
Objawy Choroby Morskiej
Choroba morska jest spowodowana przez niezgodność między informacjami przekazywanymi do mózgu przez nasze oczy i układ równowagi w uchu wewnętrznym. Główne objawy choroby morskiej to:
- Nudności i wymioty
- Ból głowy
- Zawroty głowy
- Nadmierne pocenie się
- Ogólne złe samopoczucie
Ważne jest, aby pamiętać, że objawy te mogą wystąpić zarówno podczas podróży morskiej, jak i po jej zakończeniu.
Jak Sprawdzić, Czy Ma Się Chorobę Morską?
Rozpoznanie choroby morskiej jest zazwyczaj proste i opiera się na występowaniu typowych objawów w odpowiednich okolicznościach, czyli podczas podróży morskiej. Jeżeli pojawiają się objawy takie jak nudności, zawroty głowy czy ból głowy podczas rejsu, prawdopodobnie mamy do czynienia z chorobą morską.
Jak Długo Trwa Choroba Morska?
Czas trwania choroby morskiej jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak indywidualna wrażliwość, warunki morskie czy długość podróży. Objawy mogą zacząć się po kilku minutach od rozpoczęcia podróży i trwać od kilku godzin do kilku dni. W niektórych przypadkach, objawy mogą utrzymywać się nawet po zakończeniu podróży.
Choroba morska sposoby i jak leczyć
Zacznijmy od tego, że musisz skonsultować się z lekarzem, a nie stosować do rad z internetu i brać leki co popadnie. Jeśli jednak jesteś w sytuacji bez wyjścia kilka sposobów na radzenie sobie z chorobą morską
Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną oraz chorobę morską
- Leki na chorobę morską i leki na chorobę lokomocyjnną: Leki na chorobę lokomocyjną pozwalają na zmniejszenie nasilenia jej nieprzyjemnych objawów. Należy do nich hioscyna, leki przeciwhistaminowe I generacji, a także antagoniści kanału wapniowego – cynaryzyna oraz flunaryzyna. Wszystkie wykazują dodatkowo działanie przeciwwymiotne. Leki te powinny być użyte na 15 – 30 minut przed podróżą. W Polsce największą popularnością cieszy się należący do grupy leków przeciwhistaminowych I generacji dimenhydrynat. Leki te są dostępne zazwyczaj bez recepty i najlepiej zadziałają, jeśli zostaną zażyte przed rozpoczęciem podróży.
- Akupresura: Bransoletki na chorobę morską, które wywierają nacisk na punkty akupresury na nadgarstku, mogą pomóc niektórym osobom.
- Unikanie pewnych pokarmów i napojów: Przed i podczas podróży unikaj jedzenia ciężkich lub tłustych pokarmów oraz picia alkoholu. Po prostu nie jedz pod korek i nie chlej przed wejściem na pokład. Pomaga. Wiem z własnego doświadczenia
- Pozycja ciała: Siedzenie w środkowej części statku, gdzie ruch jest najmniejszy, może pomóc. Staraj się też utrzymać linię horyzontu w zasięgu wzroku.
- Oddychanie świeżym powietrzem: Jeśli to możliwe, spędzaj jak najwięcej czasu na zewnątrz na pokładzie, zamiast w zamkniętych pomieszczeniach.
- Imbir: Niektóre badania sugerują, że imbir może pomóc w łagodzeniu objawów choroby morskiej.
Pamiętaj, że różne metody działają na różne osoby, więc może być konieczne wypróbowanie kilku różnych strategii, aby znaleźć tę, która działa dla Ciebie. Jeśli objawy są ciężkie lub utrzymują się, skonsultuj się z lekarzem.
Czy Choroba Morska To To Samo Co Choroba Lokomocyjna?
Chociaż choroba morska i choroba lokomocyjna mają podobne objawy i są spowodowane przez te same mechanizmy, nie są tożsame. Choroba lokomocyjna może wystąpić podczas podróży samochodem, pociągiem czy samolotem, podczas gdy choroba morska jest specyficzna dla podróży morskich. Jednakże, osoby cierpiące na chorobę morską mogą być również podatne na chorobę lokomocyjną i na odwrót.
Podsumowując, choroba morska to zjawisko, które może dotknąć każdego, kto podróżuje statkiem czy łodzią. Jej objawy są zazwyczaj łatwe do rozpoznania, a czas trwania zależy od wielu czynników. Chociaż jest podobna do choroby lokomocyjnej, nie są to identyczne stany. Pamiętaj, że w przypadku wystąpienia objawów choroby morskiej, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.
Grafika autorstwa redakcji na zdjęciu by wayhomestudio z Freepik